in

Aerojel Nedir? Aerojellerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Aerojel, bir jeldeki sıvı bileşenin gaz ile yer değiştirmesi sonucu oluşan sentetik, gözenekli ve ultra hafif katı bir malzemedir. Aerojel terimi, katı ağı çökelmeksizin sıvının gaz ile yer değiştirdiği jelleri tanımlamak için kullanılmıştır. Aerojeller bünyesinde %99,8 hava bulundurduğundan dünyanın yoğunluğu en düşük katı cismi olmasının yanı sıra geniş yüzey alanı ve süngerimsi gözeneklerinin hava dolu olması sayesinde süper yalıtkan özellik taşır. Aerojeller dondurulmuş duman görünümünde olduklarından saydamdırlar ve saydam yalıtım malzemesi olarak kullanılırlar.

Kullanım alanı: Bina camında kullanılan aerojeller

Aerojeller %99 mertebelerinde havadan meydana geldikleri için oldukça hafif ve gözenekli malzemelerdir. Boyutları milimetrenin milyarda biri olan bu gözenekler malzemenin içini bir ağ gibi kuşatır ve onlara düşük ısıl iletkenlik katsayısı ve düşük dielektrik sabiti gibi özellikler sağlar. Yüksek yalıtım kabiliyetleri, fiberglas yalıtım malzemelerinden 40 kat daha üstündür ve oldukça dayanımlı malzemelerdir. Şalomadan çıkan ateşi yalıtabilmekte ve kendisi de yüksek ateşte kararlı kalabilmektedir.

Aerojellerin Kullanım Alanları

Alümina aerojeller çevre dostu olmaları, gelişmiş termal ve kimyasal kararlılıkları ve nispeten yüksek mukavemetleri sayesinde yüksek sıcaklıklarda kullanım alanı bulurlar. Termal kararlılıkları, yüksek sıcaklıklarda silis aerojellere göre daha iyi yalıtım sağlamalarını imkan kılar. Yüksek sıcaklık alaşımlarını ergitme proseslerinde, yüksek sıcaklıktaki katalizörler ve depolama sistemlerinde kullanılırlar. Ayrıca ilaç taşıyıcı sistemlerinde, nükleer atık depolamada, dedektörlerde, bina inşaatında, otomobil ve uzay araçlarında, güneş panellerinde, hafif optiklerde, ses geçirmez odalarda, enerji absorblayıcılarda, aşırı hızlı parçacık tuzaklayıcılarda (kurşun geçirmez yelek gibi) uygulama alanı bulan oldukça hafif ve yalıtkan malzemelerdir.

Aerojellerin düşük yoğunlukları, yüksek gözenekli yapıları haricinde geniş yüzey alanına sahip olmaları onların geniş bir yelpazede kullanılmalarına imkan kılmaktadır. Aerojeller kimya, inşaat, elektrik, havacılık ve uzay, biyoloji alanlarında üstün özellikleri sayesinde birçok fayda sağlamaktadırlar. Ancak tüm bu avantajlarına rağmen aerojeller günümüzde yaygın olarak kullanım alanı bulamamışlardır. Bunun sebepleri kırılgan olmaları, sanayi için büyük ölçekte hazırlanmalarının zor olması ve ancak yüksek maliyette üretilebilmeleridir.

Aerojel Çeşitleri

Aerojel ilk olarak silika esaslı üretilsede, günümüzde aerojel üretimi için kullanılan başlangıç malzemeleri oldukça çeşitlenmiştir. Başlıca aerojel çeşitleri silika aerojeller, metal oksit (alümina) aerojeller ve karbon aerojellerdir.

Aerojel Çeşitleri için detaylı link

What do you think?

Türkiye’ deki Mühendislik Bölümleri

Aerojel Çeşitleri Nelerdir, Nasıl Sınıflandırılır?