in

Alüminyumun İnşaat Sektöründe Kullanılması

Alüminyum, 20. yüzyılın ortalarında küresel ölçekte üretilmeye başlanmasından itibaren, mühendislik ve inşaat alanlarında 100 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır. Alüminyum, inanılmaz derecede çok yönlü ve inşaat dostu bir malzemedir.

Alüminyum, neden inşaat endüstrisinde bu kadar kullanılan bir malzemedir?

Alüminyum pencere yapısı

Hafif ve Mukavemetli

Alüminyum, inşaatta popüler ve uzun soluklu bir ürün haline getiren ticaret endüstrisi için mevcut olan en çeşitli malzemelerden biridir. Hafif olması nedeniyle, alüminyum, çelik gibi diğer birçok malzemeye göre kolay bulunur ve ucuzdur. Alüminyum demirden yaklaşık üç kat daha hafiftir ve hareket kolaylığı nedeniyle inşaat ve projelerin daha hızlı tamamlanmasını sağlar. Alüminyumun mukavemetini ve kullanırlığını artırmak için farklı alaşım elementleri ile alaşımlanabilir. Bu alaşımlama işlemi, daha iyi mukavemet ve daha kolay şekillendirilebilirlik sağlar. Bu şekilde alüminyum levhalar, çubuklar ve diğer formlarını bu sektörde çalışanlar için çekici hale getirir.

Termal iletkenlik

Alüminyum parlak ve iyi bir ısı iletkenliğine sahiptir. Yani çeşitli evler veya diğer binalar inşa etmek için kullanıldığında, binanın içindeki ısıyı korumak için yardımcı olur. Daha az iletken bir malzemenin kullanılması durumunda, elektrikli ısıtma ihtiyacının daha fazla olacağı anlamına gelmektedir. Bununla birlikte, inşaatta kullanılan modern alüminyum, soğuk dış taraf ve sıcak iç taraf arasında bir bariyer oluşturmak için bir poliamid termal yalıtımla kullanılabilir. Poliamid termal yalıtım, daha güçlü bir bariyer etkisi yaratmak için, alüminyumun mukavemetlenmesini sağlar.

Dayanıklı

Doğal olarak korozyona ve hava koşullarına dayanıklı olduğu için inanılmaz derecede sağlamdır, ki bu da alüminyumu, yapılarda, binalarda ve evlerde kullanılması için mükemmel yapar. Alüminyum yapı ürünleri, inşaat malzemelerini kullanım dışı yapan, UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı etkilenmeyen alaşımlardan yapılır. Bu dayanıklılık nedeniyle, alüminyum, çeşitli inşaat projelerinde farklı profillerde yeniden şekillendirilebilir. Örneğin, alüminyumdan yapılmış duvar kaplama sistemleri daha az derz gerektirir, bu da onu daha etkili bir kurulum malzemesi yapar.

Çevre dostu

Alüminyum, dünyadaki en sürdürülebilir malzemelerden biridir. Eritilebilir, yeniden şekillendirilebilir ve yeni projeler için yeniden kullanılabilir, böylece% 100 geri dönüştürülebilir. Geri dönüşüm işlemi, birincil alüminyum oluşturmak için gereken enerjinin sadece% 5’ini kullanması nedeniyle sadece çevre dostu değil, aynı zamanda malzemenin geri dönüştürüldükten sonra fiziksel özelliklerden hiçbirini kaybetmediği yüksek kaliteli alüminyum oluşturur. Bu, dayanıklılıktan ödün vermeden sürdürülebilirlik gerektiren herhangi bir inşaat projesinin kullanımı için güvenilir bir malzeme olmasını sağlar.

Korozyona dayanıklı

Alüminyum doğal olarak ince ama çok güçlü bir alüminyum oksit tabakası ile koruyucu bir kaplama oluşturur ve bu da koruyucu bir dış malzeme olarak kullanılmasını mükemmel hale getirir. Bu koruyucu alüminyum oksit tabakası, metal yüzeyini zamanla korozyondan ve yapıya zarar verebilecek aşırı hava koşullarından korumaya yardımcı olur. Alüminyumun doğal oluşumu aynı zamanda yangına dayanıklı olduğu anlamına gelir. Bu da evlerde ve ofislerde kapılar, pencereler ve duvar panelleri için kullanışlı parlak bir malzeme olmasını sağlar.

Kaynak: https://www.industrialprocessnews.co.uk/the-benefits-of-using-aluminium-in-construction/

What do you think?

Gümüş – Arsenik (Ag-As) Faz Diyagramı

Metal Organik Kafes Yapıları Nedir?