in

Isı ve Işık ile Şekil Değiştiren Malzeme Geliştirildi

Colorado Boulder Üniversitesi (the University of Colorado Boulder) mühendisleri tarafından geliştirilen bir malzeme, orijinal formuna dönmeden önce, ışık ve sıcaklık uyaranları ile karmaşık, önceden programlanmış farklı şekillere dönüşebilir.

Colorado Boulder Üniversitesi’nin Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümünde bulunann Profesör Christopher Bowman, İki bağımsız şekil arasında ışığa maruz bırakarak ileri geri hareket edebilen materyaller oluşturma yeteneği, eklemeli üretim, robotik ve biyomalzemeler gibi alanlarda çeşitli yeni uygulama alanları oluşturacağını söyledi.

Isı ve ışıkla şekil değiştiren malzeme

Önceden, bir nesnenin boyutunu, şeklini veya dokusunu programlanabilir uyaranlarla değiştirmek için çeşitli fiziksel mekanizmalar kullanılmaktaydı. Geçmişten de öğrenildiği gibi, böyle malzemelerin boyutunun ve kapsamının değiştirilmesi sınırlıydı. Bir maddenin durumunun tamamen tersine çevrilmesinin zor olduğu kanıtlanmıştır.

Colorado Boulder Üniversitesi’ nde geliştirilen bu malzeme, modern televizyon ekranlarındakiyle aynı teknoloji olan sıvı kristal elastomerleri kullanarak makroskopik düzeyde önceden ayarlanabilen şekle dönüşümü mümkün kılmaktadır. Sıvı kristal elastomerlerin eşsiz moleküler düzeni, onları ısı ve ışık yoluyla dinamik değişime duyarlı hale getirir. Bu şekilde geri dönüşüm kolaylaşır. Bu olayı aydınlatmak için araştırmacılar, nesneyi belirli ışık dalga boylarına maruz bırakarak istenen bir moleküler düzenlemeyi ayarlayabilen sıvı kristal elastomer ağlarına, ışıkla aktive edilebilen tetikleyiciler yerleştirdiler. Bu tetikleyiciler herhangi bir ısı uyaranlarına maruz kalana kadar inaktif durumda kalır. Herhangi bir uyarana maruz kalması durumunda ise önceden ayarlanmış şekle dönüşüm gerçekleşmektedir.

Kaynak: https://www.materialsforengineering.co.uk/engineering-materials-news/shape-changing-material-uses-heat-and-light-to-morph/182567/

What do you think?

Metal Organik Kafes Yapıları Nedir?

Yağ Paketlemede Zeytin Çekirdeği Kullanımı