in

Mühendis nedir? / Mühendis ne demektir?

Mühendis ne demektir, ne anlama gelir?

Hem teknik hem sosyal hem de ticari sorunları çözebilen, matematik, tasarım ve bilgiyi kullanan, tecrübeli, prensipli ve sorun çözebilen, insanların hayatını kolaylaştırmak için sistemler kuran, sistem geliştiren veya sistemleri birleştirerek yararlı işler yapan kişi olarak tanımlanabilir.

Ayrıca mühendis, teknik ve bilimsel bilgiyi kullanarak tekniker, teknisyen ve ustaların işi pratik bir şekilde yapabilmesine olanak sağlayan kişidir.

kumpas mikrometre ile ilgili görsel sonucu

Türk Dil Kurumu(TDK)’ ya göre,

Tdk da yer alan bilgiye göre, mühendis, “insanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı yol, köprü, bina gibi bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elektronik gibi fen; uçak, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimse” olarak tanımlanmaktadır.

Mühendislik nedir?

Tdk da yer alan bilgiye göre, mühendis olma durumudur.

Mühendislik, mühendisin yaptığı her türlü iş, olay, durum ve bunların sonucunda ortaya çıkan sonuç, açıklama ve izahat olarak tanımlanabilir.

Nasıl mühendis olunur? Ya da nasıl olunur?

Türkiye’ de mühendis olmak için; mühendislik eğitimi veren bir üniversiteden lisans eğitimi almak veya Türkiye’ de YÖK ile denkliğe sahip yurt dışındaki bir üniversiteden mezun olmak gereklidir. Lisans diploması, mühendis olmak içi yeterlidir fakat mühendislik yapmak için yeterli olmayabilir. Bu yüzden mühendislik yapabilmek için mühendisin kendisini kişisel ve bilimsel olarak geliştirmeye ihtiyacı olabilir. Ayrıca bir mühendis ister özelde isterse kamuda çalışsın üzerine düşen görev ve sorumlulukları da iyi bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir. Yeterli donanıma sahip olması ile birlikte istediği mühendislik düzeyine ulaşması kaçınılmazdır.

Mühendisin görevleri nelerdir? Mühendisin sorumlulukları nelerdir?

Bir araştırma fikrini, teknik plana; teknik planı da pratiğe dönüştürebilmeli.

Alanı ile ilgili her türlü program ve yazılımı iyi kullanmalı.

Verilen projeleri iyi yönetebilmeli.

Sadece projeleri değil, proje ekibini de iyi yönlendirebilmeli.

İnsanlar ile ilişkisi ve iletişimi iyi olmalı. Yani sosyal olmalı.

Çalıştığı alan ile ilgili pazarı, pazar payını, trendleri ve ihtiyaçları iyi gözlemlemeli.

Her türlü yeniliğe ve bilgiye aç olmalı.

Eleştirilere açık olmalı.

Türkiye’deki tüm mühendislik bölümleri için tıklayınız

What do you think?

Uzay gerçekte neye benziyor?

Türkiye’ deki Mühendislik Bölümleri