in ,

Omurga İmplantları’ nın Eklemeli Üretilmesi

implant

Spinal implant olarak da bilinen omurga implantları omurlar arasında kullanılan implantlardır. Omurga bozukluklarını gidermek amacıyla omurgaya yerleştirilmektedir.

additive manufacturing implant ile ilgili görsel sonucu
Eklemeli üretilmiş bir implant

İleri teknoloji ve mühendislik şirketleri arasında yapılan ortaklık, omurga implantlarının üretiminde, eklemeli üretimin [Additively manufacturing(AM)] avantajlarını göstermiştir.

‘nTopology’, bu karmaşık yapıların tasarım zamanlarını günlerden dakikalara azaltan bir ileri üretim yazılım şirketidir. Üretim araştırma organizasyonu “Irish Manufacturing Research (IMR)”, nTopology’ nin tasarım yazılımını kullanarak servikal omurgayı (c omurgasını) hedefleyen temsili bir titanyum spinal implant tasarladı.

IMR daha sonra, Renishaw “RenAM 500M” metal eklemeli üretim sistemini kullanarak implantları üretti. Sonuç olarak, yapılan bu işbirliği implantların temel özellikleri için gereken son işlem miktarını on kat azalttı.

Renishaw Medikal ve Dental Ürünler’in pazarlama müdürü Ed Littlewood, “Eklemeli üretim, geleneksel üretim teknikleriyle elde edilemeyen kafes yapılı omurga implantları üretmek için kullanılabilir” dedi. “Kafes yapılı bir implant hafiftir, gerekli yükleme koşullarını karşılamak için optimize edilebilir ve osseointegrasyona yardımcı olabilecek daha büyük bir yüzey alanına sahiptir.”

“Bu nedenle eklemeli üretim implantları, hastaların daha iyi sonuçlar elde etmesi için kemiğin mekanik özelliklerini daha iyi hale getirmek için tasarlanabilir.”

Omurga İmplantları Çeşitleri

Omurga implantlar hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse, çok çeşitli ihtiyaçlara hizmet eden birçok farklı omurga implant türü vardır. Omurga implantları füzyon ve füzyon olmayan olmak üzere iki kategoriye ayrılır.

Füzyon: kemik aşılama (grefti) kullanarak sert kemikler arasında bağlantı oluşturmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Füzyon spinal implantları üç gruba ayrılabilir: Vida (çubuk), kafes ve plaka implantları.

Füzyon omurga implantı türleri

Nonfüzyon ,(füzyon olmayan): Omurgadaki iki veya daha fazla kemiği kalıcı olarak tutan geleneksel spinal füzyondur.

Kaynak: http://www.materialsforengineering.co.uk/engineering-materials-news/3d-printed-spinal-implants/212697/

What do you think?

Aerojel Çeşitleri Nelerdir, Nasıl Sınıflandırılır?

Akımsız Nikel Kaplamalar Nedir? Nasıl Gerçekleşir?